foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

dzien Kabata (18)18 października 2016 roku obchodziliśmy w naszej Szkole dzień poświęcony pamięci Pułkownika Władysława Kabata. W pamięci ludzi Bohater ten zapisał się jako osoba, która „ocaliła Londyn”. Pułkownik Władysław Kabat pseudonim „Brzechwa” został bowiem wybrany na dowódcę osłony Akcji III Most, lądowiska „Motyl” i jego okolic. Trzeci Most to operacja przewiezienia zdobytych części rakiety V-2 z Polski do Anglii. W tym celu w okupowanej Polsce musiał wylądować aliancki samolot. Na miejsce lądowania wybrano pola między wsiami Wał - Ruda - Jadowniki Mokre - Przybysławice. Lądowisko zostało nazwane przez AK lądowiskiem Motyl. Rakieta V-2 miała być tajną bronią Hitlera. Dzięki akcji tarnowian trafiła do Anglii i tym samym Wyspy Brytyjskie zostały uchronione przed zniszczeniem. Alianci znając budowę rakiety mogli bowiem skutecznie się obronić.

v2

Obchody Dnia Ku Czci Pułkownika Władysława Kabata rozpoczęliśmy uroczystym apelem : „Ojczyzna to trzy rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia, wspólna pamięć.”
Rangę uroczystości podnieśli przybyli goście: Pan Zdzisław Kabat – syn pułkownika Władysława Kabata, Pani Monika Szima – Efinowicz, Pan Jacek Ostrowski - Kierownik Referatu Oświaty, Pan Michał Hajdukiewicz - Kierownik Biblioteki, Pani Bożena Ungurian - Wicedyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wraz z uczennicami, delegacje z Gimnazjum Gminnego i Szkoły Podstawowej w Sobótce Zachodniej wraz z opiekunami.
Kolejnym punktem uroczystości było wspólne spotkanie w Bibliotece Szkolnej, gdzie mieliśmy możliwość wysłuchania dodatkowych szczegółów, dotyczących postaci Pułkownika Władysława Kabata w ciekawy sposób opowiedzianych przez Panią Monikę Szimę – Efinowicz i Pana Zdzisława Kabata.
Następnie wyruszyliśmy wraz z Pocztem Sztandarowym i delegacjami klasowymi na Cmentarz Komunalny w Sobótce w celu oddania czci naszemu Bohaterowi. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Kolejnym punktem dnia obchodów był happening na Rynku w Sobótce, gdzie harcerze wręczali broszury informacyjne o Pułkowniku Władysławie Kabacie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do uroczystych obchodów, poświęconych pamięci Pułkownika Władysława Kabata.

PAMIĘTAMY O NASZYCH BOHATERACH!

organizatorzy

zdjęcia do obejrzenia w galerii

Dziennik elektroniczny

BIP

platforma edukacyjna

zegar

Dzwonki

0. 7:10 - 7:55

1. 8:00 - 8:45

2. 8:55 - 9:40

3. 9:50 - 10:35

4. 10:45 - 11:30

5. 11:50 - 12:35

6. 12:55 - 13:40

7. 13:45 - 14:30