foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

andrzejki przedszk 1,,Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów
 i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej -
w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.’’

30 listopada przedszkolaki obchodziły Andrzejki. Tajemnicze dekoracje sali, panie przebrane za wróżki sprawiły, że dzieci  przeniosły się w krainę czarów i wróżb. Na początku zabawy wróżki nauczyły wszystkich uczestników  zaklęcia : "Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.” Następnie dzieci wysłuchały opowiadania oraz obejrzały krótki film, dzięki którym dowiedziały się, czym są Andrzejki i jakie tradycje są związane z tym magicznym dniem. Zanim zaczęły się wróżby panie przypomniały , że wróżba to zabawa
 i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż,  wrzucały grosiki  do studni (miski z wodą), aby spełniły się ich najskrytsze marzenia.
Za pomocą przygotowanych obrazków przedstawiających rozmaite zawody , sprawdzały kim zostaną w przyszłości , a ilość rozwiązanych w ciągu 10 sekund supełków miała świadczyć
o tym, ile marzeń zostanie spełnionych w nadchodzącym roku. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Na zakończenie zabawy dzieci rozwiązywały zagadki oraz wykonały pracę plastyczną: „Symbole andrzejkowe” – wyklejanka plastelinowa.   

 I tak dzień magii i czarów dobiegł końca, z całą pewnością można go uznać za bardzo udany. Mamy nadzieję, że dzieci będą go mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.

Katarzyna Guzik

Karolina Lorenc

Wioletta Grzesińska

zdjęcia dostępne w galerii foto    

Dziennik elektroniczny

BIP

platforma edukacyjna