foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

DSC07969Mieszkańcy Sobótki kojarzą ulicę Władysława Kabata, ale czy wiedzą, kim był? Uczniowie naszej szkoły dobrze poznali postać pułkownika, bohatera drugiej wojny światowej. Pan Michał Hajdukiewicz przygotował w jedynce prelekcję, a pani Monika Szima-Efinowicz, nauczycielka historii w Powiatowym Zespole Szkół nr 3, przeprowadziła lekcję otwartą, w której wzięli udział nasi uczniowie oraz licealiści. Młodzież miała niezwykłą okazję zobaczyć, a nawet wziąć do ręki dokumenty z okresu drugiej wojny – między innymi rozkazy wojskowe, listę z pseudonimami żołnierzy, list z obozu w Oświęcimiu. Uczniowie dokonali wyboru i samodzielnie opisali dokumenty, które później wyeksponowano na wystawie prezentowanej 16 października w naszej szkole.

Był to dzień niezwykle uroczysty. Do szkoły przybyli goście ze szkół z całej gminy oraz delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Wietrzychowice, władze miasta, przyjaciele i pasjonaci historii pułkownika. Gościem honorowym był syn pułkownika pan Zdzisław Kabat. Wszyscy wspólnie oddali hołd bohaterowi, biorąc udział w uroczystej mszy odprawionej przez proboszcza Edwarda Jurka oraz w poświęceniu nagrobka Władysława Kabata. Pani Dyrektor Aleksandra Majdecka-Budziłek ogłosiła, że decyzją Rady Pedagogicznej ustanowiono w szkole 16 października Dniem Pamięci o Władysławie Kabacie – mieszkańcu Sobótki, który w czasie drugiej wojny ocalił Londyn przed atakiem niemieckiej rakiety V2.

Następnie w Szkole Podstawowej nr 1 goście obejrzeli filmy o Kabacie przygotowane przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 pod kierunkiem pani Moniki Szimy-Efinowicz oraz zapoznali się z wystawą poświęconą postaci, przygotowaną przez panią Annę Polak-Kopacką. Zaprezentowano opisane przez uczniów dokumenty; pamiątki rodzinne, które udostępnił pan Zdzisław Kabat oraz rekwizyty z okresu wojny, będące własnością szkoły. Swoimi zbiorami podzielił się także piątoklasista Michał Wierzbicki – pasjonat II wojny.

Wystawa, wzbudziła duże zainteresowanie, więc Pani Dyrektor zapowiedziała, że będzie prezentowana jeszcze przez tydzień, by uczniowie innych szkół również mogli się z nią zapoznać.

Na stałe na szkolnym korytarzu zawisła tablica z krótkim rysem biograficznym Władysława Kabata, a szkoła przejęła pieczę nad pomnikiem pułkownika.

 

Zdjęcia do obejrzenia w galerii

 

Redakcja gazetki szkolnej "Ku słońcu".

Dziennik elektroniczny

BIP

platforma edukacyjna

zegar

Dzwonki

0. 7:10 - 7:55

1. 8:00 - 8:45

2. 8:55 - 9:40

3. 9:50 - 10:35

4. 10:45 - 11:30

5. 11:50 - 12:35

6. 12:55 - 13:40

7. 13:45 - 14:30